Крутянський бій ще не відлунав.

 

Крутянський бій ще не відлунав.
Пішли… І задрижало поле…
Ударив бій – і крик, і кров,
Героїв кров, щоб ти, монголе,
У славен Київ не прийшов.
Микола Щербак

«Саме від Крут – не тільки психологічно, а й хронологічно – починається в нашім житті тип новітнього українця, тип, що намагається надавати проявам українськості ціни справжнього, вже національного стилю», - стверджував Євген Маланюк. Дійсно, Крутянський чин увійшов не лише в свідомість, але й глибоко в підсвідомість кожного українського патріота. Але що знає про Крути пересічний українець? Які були передумови того, що в найлютішу годину боронити Київ вирушила лише горстка юнаків – ідеалістів? Які причини і наслідки Крутянського бою? Що, зрештою, ми знаємо про його перебіг?

Якщо в слово Крути спробувати вкласти коротко глибинний український сенс, то Крути, це розвіяні ілюзії на можливість безкровного здобуття власної національної державності, це розбиті сподівання на ласку і милість сильних світу цього, це виразне усвідомлення потреби міліарної оборони своєї Батьківщини. Крути – це великий іспит нації. «Цей іспит виявляв – з одного боку всі притаманності українського народу, який стихійно, часто тільки підсвідомо, простував до власного життя у своїй власній державі, але не мав ні змоги, ні витривалості перевести свої прагнення в життя, а з другого – цей іспит дав образ всієї кари гідної недолугості, просто злочинної віри тодішнього проводу нашого народу в якесь «вселюдське братання» й доброту ворога, яким була й буде для України Москва», - зазначає Семен Збаразький. Слушним є і його ствердження, що Крути – це не «трагічна помилка», не «безумний чин» чи якась «трагедія». Крути – це перемога.

Після жовтневого перевороту, після оголошення більшовицьким урядом війни УНР, після вступу московських орд в Україну Центральна Рада на вимогу соціалістів 16 січня 1918 року (фактично за 10 днів до бою під Крутами) видала закон про демобілізацію української армії. 17 січня 1918 року генеральний секретар військових справ, Микола Порш видав виконний розпорядок негайно демобілізувати всі частини регулярної української армії. У висліді цього 60-тисячний Перший Український корпус, Сердюцькі дивізії, полки ім. П. Полуботка і Богдана Хмельницького, які в той час повернулися з фронту і брали участь у Третьому Військовому З’їзді, та всі інші регулярні частини перестали існувати протягом кількох днів.

Сімох поранених крутянців більшовики відправили до Харкова «в подарунок» Антонову – Овсєєнку (іменем якого названа не одна вулиця в містах незалежної України), але «на щастя Антонов був на той час непритомний від пиятики, а тому поранених відіслано тимчасово до шпиталю, побоюючись, що вони помруть від ран і слідство пропаде. В шпиталі сестри й українські лікарі допомогли січовикам утекти на волю». А якби Антонов уже прохмелився, якби слідство було, і юнаків засудили, то сьогодні, згідно чинного законодавства, як особи, які зі зброєю в руках воювали проти більшовиків, вони би вважалися злочинцями «контрреволюціонерами» і не підлягали б реабілітації. Дійсно, неможливо читати українську історію без брому, за словами Винниченка, який таки немало прислужився до того, щоб читати її було неможливо навіть з корвалолом.

Але жертва героїв Крут і Базару, звитяга козаків Армії УНР змила полуду з очей «національних мрійників», наївних шукачів «братерства, порозуміння і злагоди» з відвічним ворогом, покликала до життя і чину націоналістичне покоління оунівців і воїнів УПА. А свята істина, що чин лиш чином можна вшанувати, не дає заснути нашому сумлінню і згаснути національній пам’яті сьогодні.


Создан 30 мар 2007  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» Yuriy Shukhevych - Hero of Ukraine! Кіно-переклад Кіно-переклад Організація „Патріот України” Кіно-перекладКіно-переклад Кіно-перекладКіно-переклад Не лишайся осторонь! Завітай на Портал українців Донеччини - =НАША ХАТА= Не лишайся осторонь! Завітай на Портал українців Донеччини - =НАША ХАТА= Не лишайся осторонь! Завітай на Портал українців Донеччини - =НАША ХАТА=

Не лишайся осторонь! Завітай на Портал українців Донеччини - =НАША ХАТА=

Пишу українською ОУН-УПА: легенда спротиву The UPA - Ukrainian Insurgent Army ОУН-УПА: легенда спротиву The UPA - Ukrainian Insurgent Army Арійська Стрілецька Асоціація - АРСА [Vox.com.ua] Портал українця МНК-Тернопіль ОУН-УПА: легенда спротиву Молодіжка КУН Націоналістичний Портал Радикальний Український Націоналізм [Vox.com.ua] Портал українця Kobzar.info: остання любов Кобзаря Cossack`s history of XV-XXI cent. Всеукраїнська Організація «Тризуб» імені Степана Бандери Тут спілкуються українською Пишу українською Кіно-переклад «ДІЖКА»: український відео та музичний архів НІ! Другій державній російській мові Тільки українська! Інтернет-газета «Рідна Україна»